in

WOWWOW

Shenjat që asnjë grua nuk duhet t’i injorojë!

Po shfaqen...

Mpiksja e gjakut shkakton gjendjen e lëngshme në formë xheli. Në fakt, mpiksja e gjakut është një proces i domosdoshëm që mbron trupin tuaj nga gjakderdhja. Por, kur grumbujt e gjakut shfaqen në venat tuaja, mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme për shëndetin tuaj.

Lloji i rrezikshëm i mpiksjes quhet tromboza e thellë e venave (DVT), vret çdo vit rreth 100,000 amerikanë. Kjo gjendje është kërcënues për jetën dhe mund të ndodhë në njërën nga këmbët tuaja, edhe në krahët tuaj, në legen, mushkëritë, apo edhe në trurin tuaj.

Më poshtë janë shenjat paralajmëruese që duhet t’i kushtoni vëmendje për të njohur simptomat e DVT sa më shpejt që të jetë e mundur.

Po shfaqen...
1. Shkurtesa e frymëmarrjes

Nëse papritmas bëhet shumë e vështirë për ju që të merrni frymë thellë, mund të jetë një simptomë e mpikjes së gjakut në mushkëritë tuaja. Kjo gjendje quhet embolizëm pulmonar. Në shumicën e rasteve, mpiksjet e gjakut në mushkëri janë të vogla dhe jo vdekjeprurëse, por sigurisht që mund të dëmtojnë mushkëritë. Por nëse mpiksja është e madhe dhe ndalon rrjedhjen e gjakut në mushkëri, mund të sjell rreziqe.

2. Kollitja pa ndonjë arsye

Nëse ndonjëherë përjetoni sulme të papritura të kollitjes së thatë së bashku me frymëmarrje, një rritjee e ritmit të zemrës dhe dhimbje në gjoks, mund të jetë gjithashtu embolizëm pulmonar. Nëse ndodh kjo, vizitojeni mjekun tuaj menjëherë.

What do you think?

-1 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Si të përdorni mjaltin për të larguar shenjat, për të parandaluar plakjen e fytyrës dhe rënien e flokëve!

Rëndësia që ka vitamina C në organizmin e njeriut, ja 8 shenjat që paralajmërojnë mungesën e saj!