Shenjat që tregojnë se trupi juaj ka shumë estrogjen dhe si ta menaxhoni atë!

Në këtë artikull ju tregojmë sesi të balanconi hormonet, sidomos kur keni me tepri estrogjenin.

Ja cilat janë simptomat e dominimit të estrogjenit:
 • Çrregullim të ciklit menstrual
 • Rënie të flokëve
 • Mosfunksionimi i tiroides
 • Metabolizëm i ngadaltë
 • Shtim në peshë
 • Lodhje
 • Probleme me gjumin

Heqja e estrogjenit të tepërt nga trupi është një gjë e mirë, por në rast të kapsllëkut kronik, bëhet e pamundur. Kjo është arsyeja pse mirëfunksionimi i organizmit është shumë i rëndësishëm përpara detoksifikimit të estrogjenit.

Këshilla të rëndësishme:
 • Hani perime të freskëta
 • Pini 2-3 litra ujë çdo ditë
 • Shtoni fibra në dietën tuaj
 • Eliminojini qelizat e vdekura të lëkurës duke përdorur furçë të thatë ndaj lëkurës

Funksionimi i duhur i mëlçisë është ai që ndihmon në eliminimin e tepërt të estrogjenit nga trupi. Gjatë fazës së parë, mëlçia konverton estrogjenin e dëmshëm në forma më të dobëta të estrogjenit. Gjatë fazës së dytë, mëlçia e kthen formën më të butë në një formë të tretshme në ujë, e cila është më e lehtë për ta nxjerrë nga urina.

Si ta mbështesni funksionimin e mëlçisë?
 • Shmangni ushqimet e përpunuara
 • Shmangni alkoolin
 • Pini shumë ujë
 • Hani ushqime që mbështesin shëndetin e mëlçisë, të tilla si hudhra, qepë, vezë, brokoli dhe lakër.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Mënyra për parandalim të urthit dhe fryrjes së barkut!

10 mësime jetësorë që kuptohen vetëm nga femrat e fuqishme

10 mësime jetësorë që kuptohen vetëm nga femrat e fuqishme