Shtatzënat që hanë këtë ushqim çdo ditë do të kenë foshnje të mençura!

Nëse jeni në pritje të një fëmije, atëherë filloni të hani deri në nëntë vezë në ditë!

Kështu rekomandohet pas një studimi të fundit, ndërsa rezulton se gratë shtatzëna të cilat konsumojnë deri në nëntë vezë ntë ditë, kanë foshnje me intelegjencë më të lartë.

Vezët përmbajnë sasi të larta të kolinës, e cila rrit kujtimet e foshnjave dhe aftësitë për të përpunuar informacionin.

Megjithatë, nëntë është një numër jashtëzakonisht i lartë për të ngrënë në një ditë dhe ato janë të lidhura me kolesterolin e lartë që mund të jetë vdekjeprurëse.

Rekomandimet këshillojnë 480 mg lëndë ushqyese në ditë në nënat shtatzëna, megjithatë, studimi sugjeron pothuajse dyfishin se shuma është e nevojshme për rezultate optimale.

Megjithatë, studiuesit paralajmërojnë se shumë gra shtatzënë dështojnë të konsumojnë sasinë e rekomanduar të kolinës, gjë që mund të jetë për shkak të reputacionit të vezëve për shkak të niveleve të ngrira të kolesterolit, si dhe paralajmërimeve kundër ngrënies së vezëve të pagatuara.

Ky studim u realizua nga Universiteti Cornell ndërsa u eksperimentuan 26 gra shtatzëna të cilat hynë në muajin e tyre të tretë.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Dërrasa e kuzhinës, burim i infeksioneve

Dieta e bazuar në lëngje të shtrydhura, e rrezikshme!