Si ta bëni bebin tuaj të zgjuar, përpara se ai të lindë!

Edhe pse brenda barkut, fëmijët tuaj kanë preferenca. Nëse i zbuloni në kohën e duhur mund t’i shfrytëzoni siç duhet! Një studim i ri zbuloi se fetusët lëvizin dhe reagojnë më shumë kur nënat e tyre prekin stomakun sesa kur flasin me foshnjat jashtë mitrës pas lindjes.

Në mënyrë të veçantë, studiuesit zbuluan se kur nënat preknin barkun ose kur i flasin, fetuset reagonin me krahë, kokë dhe lëvizje të gojës më shumë sesa kur gratë nuk bënin asgjë. Një studim i botuar në Procesin e Akademisë Kombëtare të Shkencave gjeti se fëmijët mësojnë aftësitë gjuhësore, teksa prindërit e tyre lexojnë ose flasin me ta. Studimi zbuloi se foshnjat e parakohshme në mënyrë specifike kishin një shans më të mirë për të mësuar gjuhët dhe aftësitë e leximit sapo të lindnin.

Po shfaqen...

“Nuk është kurrë vonë të filloni të lexoni dhe të bisedoni me fëmijën tuaj”, tha Rebekka Levis, një profesore asistente në Kolegjin Mjekësor të Nju Jorkut, për The Journal News.
“Ne e dimë se foshnjat mund të dëgjojnë nënat dhe të njohin zërin e tyre teksa ende nuk kanë lindur”.

Çdo ndërveprim me fëmijën do të ndihmojë fëmijën tuaj të bëhet më i zgjuar.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Ky çaj do t’ju bëjë të hiqni 8 cm nga beli në vetëm 7 ditë!

Artikujt që ju bëjnë të kthjelleni në mëngjes!