Si ta mbani erën e parfumit më gjatë në lëkurën tuaj

Si ta mbani erën e parfumit më gjatë në lëkurën tuaj

Përveç kualitetit të vetë parfumit, kohë-gjatësia e tyre në lëkurën tuaj mvaret nga disa gjëra që do ua zbulojmë më poshtë.

Aplikoni parfumin menjëherë pas dushit.  A e dini se poret e lëkurës hapen gjatë dushit? Për këtë shkak nëse aplikoni parfum menjëherë pas dushit, lëkura juaj do të thithë parfumin me çka edhe do të zgjasë më shumë. Kjo është mënyra më e mirë që parfumi juaj të zgjasë më shumë.

Ushqeje lëkurën tënde
Para se të aplikoni parfum është mirë që të hidratoni lëkurën, sepse në lëkurë të thatë parfumi do të zgjasë më pak.

Mos e fërkoni lëkurën
Shumë femra kanë zakon kur aplikojnë parfum të fshijnë shuplakat me njëra-tjetrën, por ajo gjë duhet të shmanget. Fërkimi do të “thyejë” aromën e parfumit dhe kohëzgjatja e saj do të jetë shumë më e shkurtër. Thjesht aplikoni parfum dhe lejoni atë të thahet pa fërkim.

Aplikoni parfum në vendet ku e ndjeni  pulsin
Doni të bëni parfumin tuaj të zgjasë më gjatë, duhet të aplikoni atë në pikat ku e ndjeni pulsin. Gjoksi dhe pëllëmba janë vendet e duhura, mirëpo ju mund të aplikoni një sasi të vogël edhe në zonën prapa veshit. Kështu do mbani erë shumë më gjatë se zakonisht.

Zgjidhni një aromë me një bazë të fortë
Kur jeni duke kërkuar për parfum, të zgjedhni atë lloj, përbërësit bazë të të cilit janë pak më të fortë. Bazat më dramatike janë ato të cilat edhe zgjasin më shumë. Pishat, tachouli, vanilje dhe myshku janë të njohur për kohëzgjatjen e tyre.

Lyeje furçën e flokëve me parfum
Nëse me të vërtetë dëshironi që parfumi juaj të zgjasë më shumë, provo të lyesh furçën me parfum. Parfumi ka kohëzgjatje të mirë në flokë sepse flokët e mbajnë erën e parfumit më gjatë se lëkura.

Mos e teproni me aromat
Xhel dushi, qumësht për trupin, deodorant, parfum… në qoftë se i përdorni të gjitha këto produkte atëherë mbani erë të llojllojshme. Nëse keni një parfum të fortë atëherë produktet tjera zgjidhni me aromë neutral që nuk i bëjnë njerëzit të biejnë pa ndjenja kur gjenden afër jush.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

6 mënyra natyrale për ta luftuar zbokthin

5 arsye befasuese pse keni akne në fytyrë

5 arsye befasuese pse keni akne në fytyrë