Si të humbni peshë duke bërë dashuri: Udhërrëfyes për ‘stërvitje të kënaqshme’!

Humbja e peshës ndoshta është synimi juaj për vitin 2018. Sidoqoftë, sado që të keni dëshirë të humbni peshë, nuk do të mund ta arrini qëllimin pa ndonjë dietë strikte dhe regjim ushtrimor – gjëra për të cilat pak persona kanë kohë.

Megjithatë, fatmirësisht ekspertët kanë gjetur një mënyrë se si të humbni peshë pa pasur nevojë fare të shkoni në palestër.
Krejt çfarë duhet të bëni është të “djersiteni nën çarçafë”.

Po pra – akti intim djegë kalori!
Si të humbni peshë duke bërë dashuri?

Sipas udhëzimeve nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, të rriturit e moshave 18-64 vjet duhet të bëjnë 2 orë e 30 minuta ushtrime të lehta fizike në javë, ose 1 orë e 15 minuta aktivitete të intensitetit të lartë në javë.

Pra, nëse ideja e t’i bërit 15 sesione aktivitete fizike me nga të paktën 10 minuta secilën për gjatë javës nuk ju bën të humbni peshë, atëherë nuk e dimë se çfarë mund t’ju bëjë tjetër!

Ekspertët tregojnë se mesatarisht akti intim – duke përfshirë edhe paralojën – është aktivitet më intensiv sesa ecja dhe mund të karakterizohet si aktivitet i intensitetit mesatar.

Pas eksperimenteve të ndryshme, shkencëtarët kishin treguar se mesatarisht meshkujt i djegin 101 kalori gjatë një akti, ndërsa gratë 69 kalori.

Pra, bëni sa më shumë dashuri për jetë dhe trup më të mirë!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Këto janë gjërat që doktorët ju këshillojnë të bëni me vaginën tuaj!

Pse meshkujt i fshehin këto gjëra prej femrave?