in

Si të kuptoni se keni mungesë kalciumi ne trup, shenjat dhe si ta trajtojmë…

Po shfaqen...

Minerali i kalciumit, mineral ky shumë i rëndësishëm për mirëfunksionimin e organizmit tonë. Kalciumi ka rol bazë në stabilizimin e presionit të gjakut, ndërtimin e kockave dhe dhëmbëve.

Depozitat e kalciumit, janë kockat dhe me kalimin e viteve, këto depozita pakësohen dhe kockat bëhen më të dobëta. Më kalimin e moshës të gjithë duhet të shtojnë konsumin e kalciumit në dietën ditore, në mënyrë që të shmangni shqetësimet që do tju rendisim më poshtë.

Gjithashtu në mungesë të vitaminës D, përthithja e kalciumit bëhet më e ngadaltë prandaj dhe mjekët këshillojnë që të bëhet sa më shumë banjo dielli.

Po shfaqen...

Më poshtë do t’ju listojmë shqetësimet që sjell mungesa e kalciumit…

Problemet në organizëm:
 • Ndjesi sikur po ju shpojnë më gjilpëra, dridhje të muskujve, mpirje, halucinacione, konfuzion, etj
 • Dhimbje e theksuar kockash
 • Dhimbje muskujsh
 • Luhatje humori
 • Probleme me gjumin.
 • Thonjë të dobët dhe të brishtë
 • Flokë të dobët
 • Lëkurë të brishtë dhe të zbehtë
 • Dhimbje dhëmbësh

Sipas dietologëve duhet të konsumoni sa më shumë ushqime që e përmbajnë këtë mineral që të keni sasinë e kalciumit që ju nevojitet.

Ushqimet që duhet t’i konsumoni:
 • Qumështi dhe nënproduktet e tij
 • Vezët
 • Peshku dhe frutat e detit
 • Frutat e thata
 • Soja
 • Sallatërat: Spinaqi, brokoli, lakra, rrepa, etj.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Bananja në mëngjes? Ja çfarë thonë dietologët…

Ju shfaqen vazhdimisht akne në shpinë, cilat janë 2 mënyrat natyrale për t’i trajtuar pa qenë nevoja të shkoni tek dermatologu!