in

Si të përdorni mjaltin për të larguar shenjat, për të parandaluar plakjen e fytyrës dhe rënien e flokëve!

Po shfaqen...

Mjalti është një përbërës që ka shumë benefite për fytyrën dhe shumë lehtë mund të trajtojë probleme të fytyrës si aknet, lëkurën e thatë dhe rrathët e zinj poshtë fytyrës. Është një mënyrë efektive, e thjeshtë dhe shumë e lirë në krahasim me produktet e ndryshme kozmetike, ku mbi të gjitha jo gjithmonë japin efektin e dëshiruar.

Mjalti ka veti antiseptike, antibakteriale, antioksidante dhe antiinflamatore.
Ja cilat janë 7 benefitet e mjaltit për lëkurën dhe flokët tuaj:

Largon shenjat

Të gjitha, të çfarëdolloj përmase, janë tepër të shëmtuara. Nëse shenja është në një pjesë trupi të dukshme, shumë njerëz do të gjejnë mënyra nga më të ndryshmet për t’i hequr ato.

Mjalti rrit rigjenerimin e lëkurës dhe ndihmon në proçesin e shërimit si dhe në rigjenerimin e qelizave të gjakut. Të gjthë këta faktorë “punojnë” së bashku për të nxitur largimin e shenjave.

Aplikoni pak mjaltë në zonën e afektuar dhe lëreni aty për 30 minuta, më pas pastrojeni zonën me ujë të vakët.
Gjithashtu mund të bëni një përzierje me 1 lugë mjaltë dhe gjysëm luge kanellë, aplikojeni në zonën problematike dhe shplajeni pas 5 minutash.

Ndalon plakjen e fytyrës

Duke qenë se është një burim i madh antioksidantësh, mjalti parandalon dëmtimin e qelizave falë radikaleve të lira.

Po shfaqen...

Radikalet e lira stimulojnë proçesin e plakjes dhe mund të kontribuojnë te rrudhat, vijat e buzëqeshjes por edhe në humbjen e elasticitetit të lëkurës. Përzieni masë të njëjtë të mjaltit organik dhe lëngut të limonit. Aplikojeni në zonën e fytyrës dhe të qafës. Lëreni të thahet dhe shplajeni me ujë të vakët. Përdoreni këtë trajtim një ose dy herë në javë.

Ndalon rënien e flokëve

Ata që janë të shqetësuar për rënien e flokëve mund ta provojnë mjaltin.

Përzieni një lugë mjaltë dhe një lugë lëng qepe. Masazhojeni skalpin dhe rrënjët e flokëve me këtë përzierje. Prisni 30 minuta dhe lajeni flokun si zakonisht. Përdoreni këtë mjekim dy herë në javë.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Si ta ndalni dhimbjen e veshit me limon?

Shenjat që asnjë grua nuk duhet t’i injorojë!