Simptomat e kancerit të fshikëzës që çdo grua duhet të dijë!

Kanceri i fshikëzës qëndron shumë i fshehur dhe përbën 5 përqind të të gjitha kancereve në SHBA, krahasuar me kancerin e gjirit, që përbën 12 përqind të diagnozës së kancerit.

Por, 5 përqind është një numër i madh dhe alarmant. Shoqata Amerikane e Kancerit vlerëson se deri në 80,000 raste të reja të kancerit të fshikëzës do të diagnostifikohen në vitin 2017-2018. Fatkeqësisht, shumica e simptomave të kancerit të fshikëzës mund të keqinterpretohen për sëmundje të tjera, gjë e cila kthehet në arsyen e humbjes së jetës për shumë pacientë.

Çfarë është kanceri i fshikëzës?

Qelizat në fshikëz mund të ndryshojnë dhe të ndalojnë së rrituri ose së bëri ashtu siç duhet. Këto ndryshime mund të rezultojnë në kancer. Disa nga simptomat e kancerit të fshikëzës janë:

 • Gurë në veshka dhe infeksionet e traktit urinar,
 • Tumore beninje si fibroma ose papilloma,
 • Djegie dhe dhimbje gjatë urinimit,
 • Hemorragji etj.
Trajtimi për kancerin e fshikëzës

Eshtë e nevojshme të thuhet se trajtimi varet nga shkalla, kategoria dhe faza e kancerit. Metodat primare të trajtimit për këtë lloj kanceri përfshijnë:

Rrezatimin,
Kirurgjinë,
Imunoterapinë,
Kimioterapinë.

Shenjat dhe simptomat e kancerit të fshikëzës

Simptomat mund të ndahen në dy grupe: të hershme dhe të vona.

Simptomat e hershme të kancerit të fshikëzës:
 • Vështirësi gjatë urinimit,
 • Nevoja e shpeshtë për të urinuar,
 • Gjak në urinë,
 • Djegie gjatë urinimit.
Simptomat e vonshme të kancerit të fshikëzës:
 • Gungë në ije,
 • Ënjtje në këmbë,
 • Ethe,
 • Anemi,
 • Humbja e oreksit,
 • Humbje peshe,
 • Dhimbje në rektum, anus, legen ose në eshtra.
Si të parandaloni kancerin e fshikëzës

Eshtë e panevojshme të thuhet se parandalimi është gjithmonë më i mirë se kurimi. Ndiqni në mënyrë rigoroze këto këshilla:

 1. Mos pini duhan,
 2. Pini shumë ujë,
 3. Hani fruta dhe perime,
 4. Bëni një jetë të shëndetshme,
 5. Mos e mbani gjatë urinën.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/femina15/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Edhe kjo gjë i ndodhë vaginës tuaj pas lindjes, por askush nuk ju ka treguar!

Shenjat që tregojnë se keni infeksion dhëmbësh dhe si ta trajtoni atë pa shkuar tek dentisti!