Tri gjërat që asnjëherë nuk duhet t’i thoni në një intervistë pune

Intervista e punës është proces ku edhe kandidatja më serioze dhe më e mirë rrezikon ta humbë pozitën nëse i thotë gjërat e gabuara.

Sidoqoftë, sipas ekspertëve janë vetëm tri gjëra që duhet t’i shmangni kur synoni t’iu lini përshtypje të mirë punëdhënësve.

Po shfaqen...
  1. Asnjëherë mos e listoni ‘perfeksionizmin’ si dobësia juaj më e madhe – Sipas ekspertëve, ka kaluar koha kur njerëzit i listonin gjërat e mira si gjërat e këqija – në këtë rast perfeksionimin. Tani ekspertët rekomandojnë të bëheni të sinqertë dhe t’i tregoni dobësitë e vërteta, në vend se t’i ikni përgjigjes.
  2. Mos e qeshni punëdhënësin aktual – Ekspertët gjithashtu thonë se nuk është mirë të ankoheni për ish- punëdhënësin apo punëdhënësin aktual, sepse vetëm sa krijoni përshtypje të gabuar.
  3. Thoni atyre se jeni duke kërkuar punë edhe në vende tjera – Gabimi më i madh është t’iu thoni intervistuesve se nuk jeni duke kërkuar punë në vende tjera. Kjo është gabim sepse në sytë e tyre dilni si gënjeshtar ose dembel në rast se keni zgjedhur t’i përjashtoni kompanitë tjera.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Shenjat dhe simptomat e ulcerës së lukthit, të cilat nuk duhet t’i injoroni!

Shërojini dhimbjet në nyja dhe eshtra me këtë ilaç natyral!