Trileçe me Nutella

Trileqe

Përbërësit:

  • 4 vezë,
  • 12 lugë sheqer,
  • 12 lugë vaj,
  • 12 lugë qumësht,
  • 12 lugë miell,
  • 4 lugë kakao dhe një pecivë.

Shërbeti:

  • ½ qumësht,
  • 5 lugë sheqer (ose 10 nëse dëshironi më ëmbël),
  • një lugë shmand,
  • 2 lugë Nutella.

Udhëzimet:

Po shfaqen...

Përzihen të gjithë përbërësit dhe piqet në temperaturë 200 gradë për 15 minuta. Pastaj i vendoset sherbeti i ftohtë ngadalë derisa ta pijë gjithë qumështin. Pastaj lihet të ftohet dhe lyhet me masën me shmand dhe Nutella.

Përkujtim: Nutellën dhe shmandin e përzieni së bashku, kurse sheqerin me qumësht. Qumështi është sherbeti, kurse shmandi me Nutellën është glazura (lyerja).

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Tortë japoneze me vetëm tre përbërës

Një mënyrë natyrale për pastrimin e veshkave