in

Ushtrimi tibetian për trajtimin e gjëndrës tiroide!

Po shfaqen...

Sëmundja e gjëndrës tiroide prek një numër të madh të njerëzve në botë.

Për trajtimin e kësaj sëmundje, preferohet ky ushtrim i famshëm nga Tibeti, që ndihmon në sigurimin e rritjes së gjakut në gjëndër dhe pas ushtrimeve gjëndra pastrohet dhe fillon funksionim normal.

Ja cilët janë katër hapat që duhet t’i ndiqni:

Hapi 1: Fërkojini duart mirë me qëllim që t’i ngrohni dhe më pas butësisht vendosni pranë gjëndrës tirode dhe mbajini për 10 sekonda

Hapi 2: Tri herë rradhazi duhet të gëlltisni pështymën tuaj dhe të pini tri gëllënka ujë.

Po shfaqen...

Hapi 3: Nxirreni frymën jashtë ngadalë dhe ndërkohë përkuleni kokën përpara gjoksit dhe mundohuni që të prekni gjoksin me mjekër. Qëndroni në këtë pozitë disa sekonda pa marrë frymë, e pasi të filloni të merrni frymë, largojeni mjekrën nga gjoksi dhe shtyjeni kokën pas.

Hapi 4: Përderisa keni mjekrën në gjoks, ngadalë kthejeni kokën majtas dhe djathtas, duke mos e hequr nga gjoksi. Në këtë mënyrë do të masazhoni gjëndrën tiroide.

Përsëriteni këtë ushtrim të paktën dhjetë herë, për disa ditë. Ushtrimi mund të bëhet në një pozicion të ulur ose në këmbë. Është e nevojshme ta bëni shpesh, pasi ajo çon në përmirësimin e gjendjes së gjëndrës tiroide. Është veçanërisht e dobishme për ata që vuajnë nga hipotiroidiz.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Loading…

0

Comments

0 comments

Përshpejtojeni humbjen e peshës, ‘shfryjeni’ barkun me këtë ilaç të lashtë!

8 simptomat e kancerit të qafës së mitrës që çdo grua duhet t’i njohë!